Városlista
2026. augusztus 3, hétfő - Hermina

Hírek

2020. Március 20. 10:49, péntek | Belföld
Forrás: mti - illusztráció: pixabay

Áprilisban indul a tavaszi rókavakcinázás

Áprilisban indul a tavaszi rókavakcinázás

A rókák veszettség elleni vakcinázása idén április 4. és 19. között lesz az ország déli és keleti megyéiben - közölte a Nemzeti Élelmiszerlánc-biztonsági Hivatal (Nébih) az MTI-vel pénteken.

Az immunizálás során a területekre – a lakott, sűrűn beépített övezeteken kívül – a vakcina tartalmú csalétkeket kisrepülőgépekről szórják ki. Az érintett térségekben a vakcinázás kezdetétől ebzárlatot és legeltetési tilalmat rendelnek el. A kezelt területek térképe és a vakcinázással érintett települések listája a Nébih honlapján olvasható.

A vakcinázási programra a betegség megelőzése érdekében van szükség, a veszettség ugyanis a vadon élő és a házi emlősállatokra egyaránt veszélyt jelent. Háziállatok közül a kutyák veszettség elleni védőoltása kötelező, a macskáknak ajánlott.

A Nébih közleménye emlékeztet: a veszettség fő fenntartói a vörös rókák, melyek országos állománya mintegy hetvenötezer egyedre becsült. Az immunizálási program eredményességét a kilőtt rókák laboratóriumi vizsgálatával a Nébih ellenőrzi. Az előző évek eredményei azt mutatják, hogy a vakcinázott területeken a rókák mintegy háromnegyede megette a vakcinát tartalmazó csalétket. A veszettség, éppen a vakcinázási programnak köszönhetően nagyon ritkán fordul elő, utoljára 2017-ben, Borsod-Abaúj-Zemplén megyében mutatták ki a betegséget. Emberi megbetegedésre már több mint huszonöt éve nem volt példa – írták.

Címkék: róka, vakcina, veszettség

Ezek érdekelhetnek még

2026. Augusztus 03. 09:04, hétfő | Belföld

Megnyílt az AMKA 33. országos nyári–őszi kiállítása Gödöllőn

Megnyílt A Magyar Kézművességért Alapítvány (AMKA) 33. országos nyári–őszi kiállítása a gödöllői Művészetek Házában.

2026. Augusztus 03. 06:00, hétfő | Belföld

Hétvégéig marad a forróság, enyhülés szombattól jöhet

Hétvégéig marad a forróság, néhány Celsius-fokos enyhülés csak szombattól jöhet - derül ki a HungaroMet Zrt. előrejelzéséből, amelyet vasárnap juttattak el az MTI-hez.

2026. Augusztus 03. 06:00, hétfő | Belföld

Kapitány István: 700 megawattal kevesebbet fogyasztottak a csúcsidőszakban a magyarok

Vasárnap este 19 órakor, a csúcsidőszakban 5700 megawatt volt az ország terhelése a tervezett 6400 helyett, így 700 megawattal fogyasztottak kevesebbet a magyarok - jelentette be a miniszter a Facebook-oldalán.