Városlista
2025. december 14, vasárnap - Szilárda

Hírek

2011. Március 05. 03:53, szombat | Helyi
Forrás: Nyugathír

Cukorturizmus: tízkilószámra vásárolnak a magyarok Szlovákiában

Cukorturizmus: tízkilószámra vásárolnak a magyarok Szlovákiában

Kilónként 30-70 forinttal is olcsóbb a cukor Szlovákiában, ezért a magyar-szlovák határ mentén lévő települések lakói közül egyre többen mennek kristálycukrot vásárolni a szlovákiai boltokba - közli az MTI. Bőstől Nagymegyerig gyak

Jóval 300 forint fölé kúszott egy kiló cukor kiskereskedelmi ára az elmúlt hetekben, és hiánycikké vált a világpiacon is, ezért a szakemberek szerint az év hátralévő részében tovább drágul. Magyarországon évente több mint 300 ezer tonna cukor fogy, s ebből a kvóta alapján 105 ezer tonnát gyártunk, ezért legalább 200 ezer tonna cukor külföldről érkezik, a szállítási költséggel megemelt áron. A cukrot többnyire euróért szerzi be a Magyar Cukor Zrt. és a hazai nagykereskedők is, így a forint-euró árfolyam is mozgatja az árakat.

A világpiaci cukorhiány oka, hogy az egyik legnagyobb termelő, Brazília az észak-afrikai politikai válság miatti olajhiánytól tartva alig exportál nádcukrot, abból inkább bioetanolt gyárt, elsősorban a városi közösségi közlekedés számára. Ausztráliában az évszázad esőzései, az árvizek, a nagy kiterjedésű tüzek mintegy 2 millió hektáron pusztították el a cukornádültetvényeket. A világkereskedelemben kialakult cukorhiány másik oka Kína és India gazdasági növekedése, az ezzel járó életszínvonal-emelkedés, a növekvő cukorfogyasztás.

Ezek érdekelhetnek még

2025. December 12. 10:38, péntek | Helyi

Két generáció, egy szenvedély: A Mihalik-bajnokcsalád

Ismerjük meg Mihalik Mirát, a még csak tizenhét éves autóversenyzőt.

2025. December 13. 07:10, szombat | Bulvár

Leprás megbetegedést igazoltak Kolozsváron egy ázsiai nőnél

Leprás megbetegedést igazoltak Kolozsváron egy ázsiai fiatal nőnél, további három lepragyanús társa pedig még megfigyelés alatt áll - közölte pénteken a Maszol.ro kolozsvári hírportál.

2025. December 13. 07:10, szombat | Külföld

Ukrajnai háború - Az Európai Unió tartósan befagyasztja az orosz állami vagyont

Az uniós tagállamok kormányait tömörítő Tanács úgy döntött, hogy meghatározatlan időre megtiltja az EU területén befagyasztott, az Orosz Központi Bankhoz tartozó eszközök Oroszországba történő visszautalását

2025. December 13. 07:09, szombat | Belföld

NAV: év végéig érdemes a kisvállalati adót választani

Jövőre még több cég választhatja a kisvállalati adót (kiva), ugyanis megduplázódik a belépési határ.