Városlista
2024. április 29, hétfő - Péter

Hírek

2011. Május 22. 17:28, vasárnap | Helyi
Forrás: Hasznos Hírek

Gyógyítsa meg otthoni wifijét!

Gyógyítsa meg otthoni wifijét!

Egy széles sávú technológiákkal foglalkozó brit cég vizsgálatai a szerint átlagosan harminc százalékkal lassabb a letöltés sebessége azokban az otthonokban, ahol wifit használnak, mint ahol vezetékes internetet.

Ezt sokszor csupán az okozza, hogy a wifi összeakad a szomszéd hálózatával, vagy zavarja egy háztartási eszköz. Megmutatjuk, hogyan szűrheti ki ezeket a problémákat!

Otthoni wifije bárkinek lehet, az internetelérés vezeték nélküli megosztását lehetővé tevő routert már tízezer forintért megvehetjük. Bekapcsolását követően az egész lakásban elérhető az internet, még akkor is, ha a laptopot a konyhába visszük magunkkal. Az olcsó, egyszerűen létesíthető vezeték nélküli hálózatok azonban nagyon érzékenyek a zavarásra.

Mit kell tenni, ha bezavar a szomszéd wifije?

Mi zavarja általában a wifit? A legtöbb esetben a szomszédos hálózatok "akadnak össze". A legtöbb hálózat a 2,4 gigahertzes frekvencián működik, bár ezen belül lehetséges további csatornákat állítani a routereken. Ha saját wifinket szeretnénk zökkenőmentesen működtetni, beállítása előtt célszerű leellenőrizni, hogy a szomszéd wifik többsége melyik csatornán forgalmaz, és szándékosan elkerülni annak használatát.

Olyan csatornát kell választani, amit lehetőleg senki más vagy csak néhány távoli, alacsony jelerősségű hálózat használ, így nem lép majd fel interferencia. A csatornákról általában a wifi beállító felületéről is lehet tájékozódni, de az ingyenes inSSIDer programmal is egyszerűen ki lehet listázni a közeli hálózatok paramétereit. Ha mindegyik csatorna zsúfolt, érdemes lehet egyezkedni a szomszédokkal, de jó tudni, hogy a wifik által használt frekvencia nem engedélyköteles, így a hírközlési hatóság sem tud segíteni, ha a közeli hálózatok zavarják egymást.

Hogyan lehet megváltoztatni a csatornát? Be kell lépni a router webes beállító menüjébe, ott pedig a wifibeállítások paraméterei között lehet megtalálni a használt csatornát. Számos eszköz automatikus módot állít eleve, azaz a nem zsúfolt csatornákra áll rá, de előfordulhat, hogy csak kézi beállítással sikerül problémamentes működést elérnünk. Ha már itt vagyunk, érdemes WPA vagy WPA2 titkosítást is bekapcsolni, a régi WEP technológiát ugyanis döbbenetesen könnyen feltörheti bárki kívülről. Nyitott, azaz bárki számára elérhető wifihálózatot pedig nem csak azért nem érdemes működtetni, mert ahhoz más is csatlakozhat, lassítva saját elérésünket, hanem azért, mert ha, mondjuk, a mi hálózatunkon keresztül küld valaki fenyegető leveleket haragosának, nálunk fog kopogtatni a rendőrség.

Az újabb vagy drágább routerek a kevésbé zsúfolt 5 gigahertzes frekvencián is tudnak működni, ami sok esetben megoldást jelenthet. Viszont sok néhány évvel ezelőtt vásárolt eszköz, például laptop vagy webkamera nem képes ezen a sávon csatlakozni a wifikre, hiába teszi azt lehetővé a router.

Ami az otthoni wifit zavarhatja

Sok esetben valamilyen saját vagy a szomszédban lévő, nem megfelelően működő háztartási eszköz zavarja meg a vezeték nélküli átvitelt. A leggyakrabban a zsinór nélküli telefonkészülékek (főként ezek amerikai típusai), a drótnélküli bébiőrzők, hibás mikrohullámú sütők okoznak ilyen bajt, de távirányítós játékautó vagy rosszul működő fénycső is kelthet elektromos zavarokat - nyilatkozták korábban az [origo]-nak a Nemzeti Média- és Hírközlési Hatóság (NMHH) szakértői.


Hogyan lehet kiszűrni az ilyen zavarokat? Léteznek erre speciális - többnyire elég drága - céleszközök, ezek híján próbálgatással érdemes vizsgálódni. Miután kapcsolódtunk az otthoni wifire a laptoppal, el kell indítani a már említett inSSIDer-t, amely egy grafikonon mutatja az elérhető hálózatok aktuális jelerősségét. Ha a feltételezett zavaró eszközt ki és bekapcsoljuk, annak jó eséllyel látszania kell a grafikonon is.

Szoftverfrissítés is segíthet

Számos esetben szoftverfrissítéssel lehet orvosolni a wifi problémáit: érdemes a notebookban, asztali PC-ben lévő wifikártya illesztőprogramjait, és a router firmware-jét is frissíteni, ha nem működik tökéletesen a hálózat. Az előbbi művelet többnyire egyszerűbb feladat, a legtöbb esetben csak néhány kattintással kell telepíteni a friss verziót. A hálózati útválasztók esetében a szoftverfrissítéshez be kell lépni a többnyire a böngészőből elérhető konfigurációs webfelületre, ott meg kell keresni a frissítést biztosító menüpontot, és általában meg kell adni egy előzetesen letöltött, az új verziót tartalmazó fájl elérhetőségeit. Az új változatra átállást az eszköz automatikusan elvégzi néhány perc alatt, csupán arra kell nagyon ügyelni, hogy biztosan az adott modellhez illeszkedő programot töltsük le.

Ezek érdekelhetnek még

2024. Április 24. 10:09, szerda | Helyi

Kenuzás közben a vízbe borultak és az egyik utas meghalt

Vádat emelt a Győri Járási Ügyészség azzal a 45 éves férfival szemben, aki tavaly, mint kormányos ment kenuzni barátaival, és egy baleset következményében egyik társa meghalt.

2024. Április 22. 12:08, hétfő | Helyi

Abszolút első helyet ért el Liziczai Gergő a TUDOK-on

Kiemelkedő sikereket ért el Liziczai Gergő, a Kossuth Lajos Gimnázium diákja, a Hlavay József Környezettudományi és Műszaki Diákkonferencia országos döntőjén, valamint a Tudományos Diákkörök Országos Konferenciáján.

2024. Április 18. 11:33, csütörtök | Helyi

Igazibb Önismeret

Igazi Barbara IGAZIBB ÖNISMERET című előadásán vehetnek részt az érdeklődők a Huszár Gál Városi Könyvtárban április 26-án, pénteken 17 órától .

2024. Április 10. 17:58, szerda | Helyi

Vágányzári hirdetmény

Mósodított menetrend szerint közlekedik a 9447 sz. vonat április 15-től április 19-ig Hegyeshalom — Rajka állomások között végzett pályakarbantartási munkák miatt az 1 Győr — Hegyeshalom — Rajka vasútvonalon.