Városlista
2025. december 6, szombat - Miklós

Hírek

2012. Április 17. 14:11, kedd | Belföld
Forrás: mno.hu / MTI

„Izlanddal” fűtene Nagy-Britannia

„Izlanddal” fűtene Nagy-Britannia

Az izlandi vulkánok alatti meleg vizes források szolgáltatnának energiát Nagy-Britannia számára a brit kormány megújulóenergia-programjának keretében.

Charles Hendry energetikai államminiszter májusi izlandi látogatását felhasználja arra, hogy megvitassa hazája csatlakozását az izlandi geotermikus energiához. „Aktív párbeszédet folytatunk a programról az izlandi kormánnyal, amely nagyon érdeklődik iránta” – közölte a miniszter a The Guardian brit napilappal.

A fejlesztés részeként megépülne a világ leghosszabb – 1000-1500 kilométeres – tenger alatti nagyfeszültségű kábele. Hendry már találkozott ez ügyben az izlandi országos energiahálózatot üzemeltető cég vezetőjével.

Az összeköttetés egy megújuló energiaforrásokra alapuló európai energia-szuperhálózati program része lenne, amelybe bevonnák az Északi-tenger szél- és hullámenergiáját és a kontinens déli részéről és Észak-Afrikából származó napenergiát is.

Már létezik két nemzetközi összeköttetés Nagy-Britannia és Franciaország, illetve Hollandia között, de kilenc további építés, tervezés alatt áll, illetve megvalósíthatósági tanulmány része. 2012 őszén elkészül a kapcsolat Írország és Wales között: Írország atlanti-óceáni partvidékéről érkezik majd a szélenergia a brit otthonokba – olvasható a brit napilap online kiadásában. Építés alatt áll még a Brit-szigeteket Franciaországgal, Belgiummal és Norvégiával összekötő vezetékrendszer is.

Az izlandi az egyike az energiahálózat öt további tervezett összeköttetésének, a hálózat teljes kiépülése révén kívánja Nagy-Britannia biztosítani energiafelhasználásának egyharmadát.

Nagy-Britannia egész története során önálló volt az energiaellátásban, ám az északi-tengeri kőolaj- és földgázkészletek kimerülésével, a széntüzelés betiltásával energiaimportra szorul.

MTI / mno

Ezek érdekelhetnek még

2025. December 06. 08:51, szombat | Belföld

Maruzsa Zoltán: januártól átlagosan tíz százalékkal emelkedik a pedagógusok bére

Januártól átlagosan tíz százalékkal emelkedik a pedagógusok bére - közölte a Belügyminisztérium köznevelési államtitkára pénteken Facebook-oldalán.

2025. December 06. 08:48, szombat | Belföld

Orbán Viktor szerint Magyarországon a háború vesztésre, a vállalkozók győzelemre állnak

Magyarországon a háború vesztésre, a vállalkozók pedig győzelemre állnak - jelentette ki a miniszterelnök pénteken Budapesten.

2025. December 05. 07:33, péntek | Belföld

3,1 százalékkal nőtt a kiskereskedelmi forgalom

2025. December 05. 07:30, péntek | Belföld

A minimálbér 11, a garantált bérminimum 7 százalékkal nő

Közvetlenül hétszázezer család jövedelmi viszonyait javítja a jövő évi bérmegállapodás - hangsúlyozta Orbán Viktor miniszterelnök a dokumentum aláírásán csütörtökön Budapesten.