Hírek
2011. November 11. 07:23, péntek |
Belföld
Forrás: mno.hu/MTI
Magyarország a nyolcadik a listán
A 27 uniós tag közül csupán két országban csökken az államadósság 2012-ben, és az átlag megközelíti majd a 85 százalékot az Európai Bizottság csütörtökön bemutatott előrejelzése szerint.
A brüsszeli bizottság számításai alapján csak Svédországban és Németországban várható a hazai össztermék (GDP) arányában mért államadósság csökkenése jövőre. Olaszországban igen magas szinten stabilizálódik, Ausztriában pedig gyakorlatilag stagnál majd a GDP-arányos államadósság, a többi 23 tagországban viszont növekedésre lehet számítani.
Svédországban a 2011-re valószínűsített 36,3 százalékról 34,6 százalékra csökken a mutató, Németországban pedig 81,7 százalékról 81,2 százalékra mérséklődik. Olaszországban nem változik – 120,5 százalékon marad – a GDP-arányos államadósság, míg Ausztriában minimálisan változik, a 2011-es becsült 72,2 százalékról 73,3 százalékra emelkedik majd. A többi 23 uniós tagállam adóssága kisebb-nagyobb mértékben, de mind növekedik 2012-ben – jósolja az Európai Bizottság.
Az uniós átlag 82,5 százalékról 84,9 százalékra nő. Az euróövezet átlaga a 2011-es 88 százalékról 90,4 százalékra emelkedik 2012-ben. Magyarországon a brüsszeli testület előrejelzése szerint a 2011-es 75,9 százalékról 76,5 százalékra nő a GDP-hez viszonyított államadósság. Magyarország így a 27 ország közül a 8. helyen áll majd. Az euróövezeten kívüli országokat tekintve Magyarország Nagy-Britannia után a második.
A legnagyobb mértékű adósságteherrel Görögország küszködik az idén és jövőre is, a mutató a 2011-re valószínűsített 162,8 százalékról 198,5 százalékra szökik fel. Száz százalék feletti mutatót még három országban mérnek majd jövőre a bizottság szerint. A 120,5 százalékos államadóssággal küzdő Olaszországban, valamint Írországban, ahol 117,5 százalék lesz az államadósság, és Portugáliában, ahol 111 százalékot regisztrálnak jövőre a brüsszeli előrejelzés szerint.
Belgium egy hajszállal ugyan, de elkerüli, hogy bekerüljön a hazai összterméket meghaladó adóssággal terhelt uniós tagországok csoportjába, a mutató 97,2 százalékról 99,2 százalékra nő.
Ezek érdekelhetnek még
2026. Június 16. 14:00, kedd | Belföld
Vitézy Dávid: megújul a népligeti buszállomás utastájékoztatási rendszere
Ezekben a hetekben teljesen megújul a Népliget autóbusz-állomás utastájékoztatási rendszere, majd a munka később más, nagy forgalmú állomásokon folytatódik
2026. Június 16. 10:00, kedd | Belföld
Leépít a Mediaworks, keddtől felfüggesztik a Bors napilap nyomtatott kiadását
2026. Június 16. 09:00, kedd | Belföld
OGY - Nagy Imrére és mártírtársaira emlékezik a parlament
Nagy Imre miniszterelnök és mártírtársai 1989-es újratemetésének napjára emlékezik kedden az Országgyűlés, amely megvitatja az európai uniós forrásokhoz való hozzáférés érdekében szükséges egyes törvények módosítását.
2026. Június 16. 07:16, kedd | Belföld
Orbán Viktor szerint abszurd, hogy a sejtetések és a sugalmazások miatt minket gondolnak korruptnak
Miközben bűnözők támogatják a Tiszát, aközben a sejtetések meg a sugalmazások miatt minket gondolnak korruptnak, ez a helyzet abszurditása - mondta a volt miniszterelnök az Indexnek adott, hétfő este publikált interjújában.

