Hírek
2014. November 12. 18:50, szerda |
Helyi
Forrás: Hansági Múzeum
Márton-nap a múzeumban 2014. november 14-én
Szent Márton 316-ban született a pannóniai Savariában (a mai Szombathelyen), ahonnan útja Itálián keresztül Galliába vezetett, ahol Tours püspöke lett.
Szent Márton 316-ban született a pannóniai Savariában (a mai Szombathelyen), ahonnan útja Itálián keresztül Galliába vezetett, ahol Tours püspöke lett. Már életében legendák keringtek jámborságáról, szegények iránti szeretetéről és jótetteiről. A középkor egyik legnépszerűbb szentje lett, a tours-i zsinat már 461-be elrendelte ünnepének megtartását. Kultusza hazánkban is virágzott, a barokk korban pannóniai születése okán nemzeti szentnek tekintették. Szerte az országban számtalan helynév, templom és oltár őrzi emlékét még napjainkban is. Márton napjára általában megforr az újbor. „A bornak Szent Márton a bírája” – tartja a mondás, így a mosonmagyaróvári Hansági Múzeum változatos programmal eleveníti meg a Márton napi tradíciókat, megemlékezve Márton poharáról is.
16.00 órától Bortörténeti szemelvények címen hallhatunk előadást Nagy Róbert főlevéltáros, (MNL GYMSM Győri Levéltára) előadásában
Mettűl jobb bort iszol attúl lesz jobb véred – köszönti a látogatót a neszmélyi Szöllősi Pincészet
18.00 órától Szöllősi Mihály a pincészet tulajdonosa várja az érdeklődőket, ahol is megismerhetjük a pincészet történetét, kóstolhatjuk díjnyertes borait.
Neszmély községben a szőlőtermesztés történelmi hagyományai a Római birodalom korára vezethetők vissza. A Gerecse-hegység Dunára néző hegyoldalain Probus császár idejében a rómaiak telepítették az első szőlőtőkéket. A Dunára néző szőlőültetvények kedvező fekvése és talaja is hozzájárul az itt termett szőlőkből készült, friss, üde, gyümölcsízű, száraz, reduktív borok kiváló minőségéhez.
Az érdeklődők megtekinthetik, kipróbálhatják a múzeum gyűjteményében található gyümölcsprések műtárgymásolatait.
A rendezvényen bordalokkal közreműködik a Vissz-Hang Vegyeskar, mely a néhai Bartók Béla Általános Iskola ének- zenetagozatos növendékeiből alakult 2010-ben.
A rendezvényre a belépő 800,- Forint!
Ezek érdekelhetnek még
2026. Április 22. 07:26, szerda | Helyi
Magyar Péter: az oktatás a Tisza-kormány alatt stratégiai fontosságú ágazat lesz
Az oktatás a Tisza-kormány alatt stratégiai fontosságú ágazat lesz - írta a Tisza Párt elnöke kedden Facebook-oldalán azután, hogy egyeztetést folytatott 15 különböző fenntartású gimnázium igazgatójával.
2026. Április 14. 10:00, kedd | Helyi
Orbán Viktor nem adja fel, újjászervezné a Fideszt
Kezdődik a munka, újjászervezzük magunkat és küzdünk tovább a magyar emberekért - írta Orbán Viktor miniszterelnök Facebook-bejegyzésében hétfőn este. Közölte azt is, hogy április 28-án választmányi ülést tartanak.
2026. Március 09. 12:00, hétfő | Helyi
Magyar Péter nevét emlegetve tagadta az orosz nagykövetség, hogy a Kreml különleges egysége befolyásolni akarná a magyar választásokat
2026. Április 30. 11:00, csütörtök | Belföld
Telex - Orbán Viktor: liberális kormányzás és nemzeti ellenzék időszaka kezdődik
A választással a 16 évig tartó nemzeti kormányzás korszaka lezárult, egy új időszak, a liberális kormányzás és a nemzeti ellenzék időszaka kezdődik

