Városlista
2024. május 16, csütörtök - Botond, Mózes

Hírek

2012. Június 16. 05:00, szombat | Külföld
Forrás: OrientPress Hírügynökség

Melyik görög csapatnak drukkoljunk?

Melyik görög csapatnak drukkoljunk?

A május 6-án megtartott választások után nem sikerült kormányt alakítani Görögországban egyik meghatározó politikai erőnek sem,

a most hétvégére kitűzött választások tétje pedig talán még nagyobb, mint május elején: a voksolást akár népszavazásnak is tekinthetjük a görögök eurózóna-tagságáról. A lehetséges kimenetelekről három forgatókönyvet vázoltak fel ma KBC Equitas elemzői.

1. A legvalószínűbb a legjobb

Az EU-barát Új Demokrácia győzelme a legvalószínűbb forgatókönyv a KBC vezető makroközgazdásza szerint. A mentőcsomagokat támogató erők koalíciója lenne a legkedvezőbb a piacok számára, hiszen az új kormány igyekezne gyorsan megegyezni a feltételekről, így Görögország - legalábbis rövid távon - az eurózóna tagja maradna. Ez akár rövid ralit is hozhat az aggodalomtól megbénult európai piacokra.

60 százalék a valószínűsége, hogy a kedvező forgatókönyv ellenére a görögök két éven belül kilépnek az eurózónából, mert az EU-IMF-ECB hármas teremtette feltételeknek hosszabb távon feltehetően nem tud megfelelni az ország. A kilépés ugyanakkor rendezett módon, a tovaterjedő 'fertőzést” megakadályozva történhet, ha a rendelkezésre álló időt Európa a megfelelő intézkedések kidolgozására használja.

A megoldáshoz több fontos intézkedésre lenne szükség: 1) bankunió európai felügyelettel, betétbiztosítással 2) további lépések a költségvetési unió felé 3) a gyenge eurózónabeli bankok feltőkésítése 4) az EFSF/ESM alapok hitelezési kapacitásának tovább növelése 5) az ESM alap banki jogosítványokkal való felruházása (így az ECB-től is szerezhetne likviditást) 6) egy közös adósságalap felállítása, amelybe a GDP 60 százaléka feletti adósságukat helyeznék az országok 7) eurókötvények kibocsátása a közös adósság finanszírozására.

Elképzelhető, bár kevésbé valószínű, hogy a kedvező választási eredmény után mindkét fél engedményeket tesz, így Görögország nem lép ki sem önként az eurózónából, sem pedig a többi tag – elsősorban Németország – nem kényszeríti kilépésre, felismerve a hatalmas potenciális költségeket. A fenti intézkedések ez esetben is fontosak, de a görög kilépés esetén 'létfontosságúak” lehetnek.

2. Könnyen lehet nagyon rossz

A második forgatókönyv járhat a legsúlyosabb piaci hatásokkal, ha a nyíltan mentőcsomag-ellenes Syriza alakít kormányt. A kormány feltehetően elutasítja a 'Trojka” követeléseit (legalábbis újratárgyalná a feltételeket), így nemzetközi szervezetek megvonhatják az országnak nyújtott támogatást. Ez nem jár feltétlenül az eurózónából való kieséssel, a görög bankok például továbbra is részesedhetnek az ECB nyújtotta likviditásból.

Kevésbé valószínű, de előfordulhat, hogy a Syriza vezette kormány egyoldalúan az azonnali kilépés mellett dönt. Ez a szcenárió erősen negatív piaci mozgásokat okozna, és beláthatatlan következményekkel járhat. Ha a Görögország köré húzott 'tűzfal” nem bizonyul elegendőnek, akár az eurózóna teljes széthullásához is vezethet ez a forgatókönyv. Érdemes hozzátenni, hogy a legutóbbi nyilatkozataiban a Syriza is az euró mellett állt ki, ami tovább csökkenti az extrém szcenárió valószínűségét.

3. A döntetlen sem jó

A harmadik, legkevésbé valószínű forgatókönyv szerint ismét nem alakul kormány a választás után. Valószínűleg erre is negatívan reagálnának a piacok, hiszen a kormányalakítás elmaradása miatt nem léphetnének életbe június végéig a megkövetelt megszorító intézkedések, ami miatt a 'Trojka” szintén beszüntetheti a támogatását.
Tényleg meglepné-e a piacokat az eredmény?

Az újabb görög választásokra, illetve a lehetséges kimenetekre a befektetők már egy hónapja készülhetnek. A meghatározó intézményi befektetők közül sokan a legrosszabbra készülve szélsőségesen defenzív portfóliókba menekültek, erre utalnak a történelmi mélységeket (sőt, a negatív tartományt) megjárt német és amerikai hozamok is.

Egy mérsékelten kedvezőtlen szcenárió esetén a várt eladási hullám elmaradhat a nagyon óvatos pozicionáltság miatt. A legkedvezőbb kimenetel pontosan ezen okok miatt akár jelentős 'fellélegzést' és hirtelen emelkedést is hozhat magával, ha visszatérnek a vevők a piacra (a tartós emelkedéshez ez még kevés lehet). A lehetséges negatív kimenetek miatt ugyanakkor a kockázatok rendkívül magasak, az extrém forgatókönyv (Syriza-győzelem és azonnali kilépés) erősen negatív reakciókkal járhat.

Ezek érdekelhetnek még

2024. Május 16. 07:59, csütörtök | Külföld

Megműtötték a szlovák miniszterelnököt, túl van az életveszélyen

A szlovák miniszterelnök már túl van az életmentő műtéten, jelenleg stabil állapotban van.

2024. Május 16. 07:54, csütörtök | Külföld

Már június végén megtartják az első nyilvános vitát Donald Trump és Joe Biden között

Már június végén megtartják az amerikai elnökjelöltek első nyilvános televíziós vitáját Joe Biden és Donald Trump között, majd szeptember elején második alkalommal is szembenézhet egymással a demokrata és a republikánus jelölt.

2024. Május 15. 18:21, szerda | Külföld

Merénylet: Életveszélyes állapotban szállították kórházba a megsebesített szlovák kormányfőt

Életveszélyes állapotban, helikopterrel szállították a besztercebányai kórházba Robert Fico szlovák miniszterelnököt, akit szerdán Nyitrabányán (Handlova) a kormány kihelyezett ülése után lőttek meg

2024. Május 15. 07:52, szerda | Külföld

Giorgia Meloni: nem egyedül Magyarország mond nemet a migránsok szétosztására

Magyarország nem az egyetlen európai uniós tagállam, amely nemet mond a migránsok szétosztására, magukat sokkal európaibbnak valló nemzetek is ugyanezt teszik