Hírek
2011. November 21. 07:53, hétfő |
Belföld
Forrás: mno.hu/MTI
Oroszország területéről indult minden idők legpusztítóbb katasztrófája
Az élet nagy része megsemmisült a Földön 250 millió évvel ezelőtt.
A vulkánok lávát okádtak, hatalmas mennyiségű mérges gázt lövelltek, tűzvészek pusztítottak el kiterjedt erdőket, az atmoszféra oxigéntartalma pedig drámai mértékben csökkent.
Ezután mindössze kétszázezer év alatt kihalt a szárazföldi állat- és növényfajok 70 százaléka, a tenger lakóinak pedig mintegy 95 százaléka. A jelenség hátterében álló okokra és a Földön valaha bekövetkezett legnagyobb pusztulás lefolyására vonatkozó új ismereteit mutatta be egy nemzetközi kutatócsoport a Science című folyóiratban.
A szakértők Dél-Kína különböző területein összesen 29 vulkáni hamut rejtő bányában kutattak. A minták korát az úgynevezett urán-ólom módszerrel azonosították – ennek alkalmazásakor az urán bomlását használják kormeghatározóként.
Su-cseng Sen, a Nancsingi Geológiai és Paleontológiai Intézet munkatársa kollégáival régi vulkánihamu-rétegeket vizsgált. Ennek alapján a fajok kihalásának hátterében valószínűsíthetően szén-dioxid és metán nagy mennyiségű kilökődése áll, ami a mai Oroszország területén következett be. Jelentősen csökkent az atmoszféra oxigéntartalma és szulfáttartalmú lebegő részecskék kerültek a légkörbe.
Emiatt jelentősen megváltozott a klíma: forróbb és szárazabb lett, tűzvészek alakultak ki, és egész vidékeket pusztítottak ki. Az erdők megsemmisülésének következtében pedig mállási, porlódási folyamatok indultak be, a talaj erodálódni kezdett. A kutatásokból az is kiderült, hogy a tömeges pusztulás pontosan 252,28 millió éve következett be, és szinte ezzel egy időben a tengeri és szárazföldi élet csaknem teljesen megsemmisült. A fajok kihalása nem több mint kétszázezer év alatt következett be, de a legtöbb faj már húszezer év alatt kipusztult. Az eddigi vizsgálatok szerint ez volt minden idők legpusztítóbb természeti katasztrófája.
A Föld története során öt alkalommal következett be tömeges pusztulás. Ezek közé tartozik az a 65 millió évvel ezelőtti is, amely a dinoszauruszok kihalásához vezetett.
Ezek érdekelhetnek még
2026. Augusztus 03. 13:00, hétfő | Belföld
Paks/Hőség - Zuhanyzókat biztosít a paksi önkormányzat az atomerőmű leállítása miatt melegvíz nélkül maradó paksiaknak
Zuhanyzókonténerek telepítésével, közintézmények megnyitásával segíti az atomerőmű leállítása miatt melegvíz nélkül maradó paksiakat az önkormányzat - tájékoztatta a Duna-parti város polgármestere vasárnap az MTI-t.
2026. Augusztus 03. 10:00, hétfő | Belföld
Hőség - Gajdos László: 10-20 településen problémás a vízellátás
Jelenleg az egész országban biztosított az ivóvízszolgáltatás, 10-20 településen lehetnek problémák, de azokat folyamatosan kezelik - közölte az élő környezetért felelős miniszter vasárnap Facebook-oldalán.
2026. Augusztus 03. 09:04, hétfő | Belföld
Megnyílt az AMKA 33. országos nyári–őszi kiállítása Gödöllőn
Megnyílt A Magyar Kézművességért Alapítvány (AMKA) 33. országos nyári–őszi kiállítása a gödöllői Művészetek Házában.
