Városlista
2024. május 16, csütörtök - Botond, Mózes

Hírek

2015. Március 18. 11:15, szerda | Külföld
Forrás: MTI

Ukrán válság - FT: Fridman eladja az északi-tengeri gázkitermelési érdekeltséget

Ukrán válság - FT: Fridman eladja az északi-tengeri gázkitermelési érdekeltséget

Mihail Fridman orosz milliárdos.

A brit kormány nyomásának engedve, az északi-tengeri földgáz-kitermelési koncesszióinak eladására készül Mihail Fridman orosz milliárdos, akinek befektetési társasága megvette a német RWE energiaipari csoport földgáz- és olajkitermelő vállalkozását - írta iparági forrásokat idézve a szerdai Financial Times.

Fridman londoni központú befektetési alapja, a LetterOne Energy nemrégiben 5,1 milliárd eurórért vette át a hamburgi RWE Dea AG-t, amely az északi-tengeri brit szektor mellett 14 országban, köztük Németországban, Norvégiában, Dániában és Egyiptomban folytat nyersolaj- és földgázkitermelést.
A brit kormány azonban kezdettől ellenezte a tranzakciót, azzal az érvvel, hogy ha az Oroszország elleni nemzetközi szankciók tovább szigorodnak, akkor Fridman cége akár az északi-tengeri kitermelés leállítására is kényszerülhet, veszélybe sodorva a földgázellátást.
A Financial Times szerdai értesülése szerint Fridman már a Dea északi-tengeri mezőinek eladásához keres tanácsadókat. A londoni üzleti napilap úgy tudja, hogy a Morgan Stanley pénzügyi szolgáltató csoport kaphat megbízást.
A lap hangsúlyozza, hogy Nagy-Britannia az első nyugati ország, amely beavatkozott egy vállalati adásvételi tranzakcióba az Oroszország elleni esetleges újabb szankciók kockázata miatt.
Az ügylet indulásának idején megfogalmazott brit kormányzati aggályokra válaszul a LetterOne felajánlotta egy olyan jogi struktúra kiépítését, amely "körülbástyázná" az északi-tengeri kitermelést, ha az ukrajnai válság miatt hozott nyugati szankciódöntések kiterjednének a vállalat tevékenységére. Ed Davey brit energiaügyi és környezetvédelmi miniszter azonban már a hónap elején közölte, hogy véleménye szerint ez a javaslat sem oszlatja el az esetleges szankciók hatásaival kapcsolatos aggályokat. A LetterOne alapot Fridman annak a 14 milliárd dolláros bevételnek a befektetésére hozta létre, amely az orosz TNK-BP olajtermelő vegyesvállalatban tartott egykori részesedésének értékesítéséből folyt be. Az orosz milliárdos iparági tanácsadói körének tagja mások mellett Lord Browne, a BP olajcég volt vezérigazgatója is, aki nemrégiben a LetterOne elnök-vezérigazgatójává lépett elő.
Korábbi értesülések szerint Mihail Fridman mellett a német BASF vegyipari csoport olaj- és gáztermelő egysége, a Wintershall, valamint a Mol Nyrt. volt még versenyben a Dea eladására indult értékesítési eljárásban.

Ezek érdekelhetnek még

2024. Május 16. 07:59, csütörtök | Külföld

Megműtötték a szlovák miniszterelnököt, túl van az életveszélyen

A szlovák miniszterelnök már túl van az életmentő műtéten, jelenleg stabil állapotban van.

2024. Május 16. 07:54, csütörtök | Külföld

Már június végén megtartják az első nyilvános vitát Donald Trump és Joe Biden között

Már június végén megtartják az amerikai elnökjelöltek első nyilvános televíziós vitáját Joe Biden és Donald Trump között, majd szeptember elején második alkalommal is szembenézhet egymással a demokrata és a republikánus jelölt.

2024. Május 15. 18:21, szerda | Külföld

Merénylet: Életveszélyes állapotban szállították kórházba a megsebesített szlovák kormányfőt

Életveszélyes állapotban, helikopterrel szállították a besztercebányai kórházba Robert Fico szlovák miniszterelnököt, akit szerdán Nyitrabányán (Handlova) a kormány kihelyezett ülése után lőttek meg

2024. Május 15. 07:52, szerda | Külföld

Giorgia Meloni: nem egyedül Magyarország mond nemet a migránsok szétosztására

Magyarország nem az egyetlen európai uniós tagállam, amely nemet mond a migránsok szétosztására, magukat sokkal európaibbnak valló nemzetek is ugyanezt teszik